Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Vývoj realitného trhu 2010 - 2011


Podľa štatistických údajov vypracovaných katastrálnymi úradmi SR, za obdobie od roku 2002 po rok 2009 sa počet vkladov doručených na katastrálne úrady takmer zdvojnásobil. Krivku rastu doručených vkladov vidno z priloženého grafu. Až na prelome roku 2008 došlo k zmene, vlastne začiatkom krízy v USA, ktorá sa preniesla aj na európske krajiny, vrátane Slovenskej republiky. V roku 2010 vidno rast počtu doručených vkladov aj kvôli ohlásenej možnosti zavedenia daňovej povinnosti a veľká skupina kupujúci poriešila kúpu svojej nehnuteľnosti ešte v minulom roku. 

Na prelome roka 2011 vidno pokles vkladov, tak ako sa dalo očakávať a v nasledovných mesiacoch dopyt po nehnuteľnostiach opätovne rastie.

I keď v minulom článku sme už popísali, ale pre nových čitateľov pre istotu spomenieme, že štatistika uvádza vkladové konania, čo zahŕňajú prevody vlastníckeho práva - kúpnopredajné zmluvy, darovacie zmluvy a zriadenie záložných práv (pre účely čerpania hypotekárnych úverov).

Grafy zobrazujú počty prijatých návrhov na vklad za jednotlivé roky (SR) alebo po okresoch:

Bratislava

Banská Bystrica

Košice

Nitra

Prešov