Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Pri predaji nehnuteľnosti si strážte daň


[sobota 25.08.2007 / SME]

Daňou sú postihnutí tí, čo nemali v byte či v dome trvalý pobyt dva roky alebo ho aspoň päť rokov nevlastnili. Podmienky minimálne päťročného vlastníctva alebo dvojročného trvalého pobytu nemusia vlastníci nehnuteľností pri predaji dodržať súčasne. Na oslobodenie od dane z príjmu stačí, ak splnia jednu z nich.

BRATISLAVA. Pri predaji nehnuteľnosti sa dá ušetriť veľa peňazí. Štát totiž vlastníkom bytov, domov alebo pôdy umožňuje, aby neplatili dane. Ale len za určitých podmienok, ktoré sa vzťahujú na trvalý pobyt a vlastníctvo.

 

Daň z príjmu neplatia tí, ktorí byt, dom alebo pôdu predajú najskôr päť rokov potom, ako ju právoplatne získali. Druhou možnosťou je, že vlastník má v nehnuteľnosti trvalý pobyt najmenej dva roky. Stačí pritom, keď splní len jednu z týchto podmienok. To však neplatí pre pôdu, na ktorú sa z pochopiteľných dôvodov pre oslobodenie vzťahuje len podmienka najmenej päťročného vlastníctva.

 

Dedičia vo výhode

Výhodu majú dedičia. Tí nemusia nehnuteľnosť vlastniť päť rokov na to, aby pri predaji získali daňovú úľavu. Do lehoty vlastníctva sa ráta aj čas, keď nehnuteľnosť patrila napríklad rodičom. Ak dedič býval v byte tri roky a predtým tam tri roky bývali jeho rodičia, od ktorých nehnuteľnosť zdedil, pri predaji daň z príjmu platiť nemusí. Týka sa to však iba dedičstva v takzvanom priamom rade, čiže ak niekto zdedí napríklad nehnuteľnosť od rodičov alebo starých rodičov.

Dedič sa dani z predaja nehnuteľnosti môže vyhnúť aj inak. Aj pre neho totiž platí podmienka trvalého pobytu. Stačí, ak trvalo býva v zdedenej nehnuteľnosti dva roky.

 

Daň z darovania len výnimočne

Pri darovaní sa daň už niekoľko rokov neplatí. V daňovej reforme v roku 2004 daň z darovania zrušila už predchádzajúca vláda. Vo výnimočných prípadoch však ľudia daň z darovania platia aj v súčasnosti. Je to vtedy, ak dom, byt či pôdu dostali do daru ešte pred rokom 2004, teda pred zrušením dane.

Na byt, ktorý sa využíva na podnikanie, sa oslobodenie od dane nevzťahuje. Vtedy ho musia riadne zdaniť ako príjem z podnikania v daňovom priznaní typu B. Predaj nehnuteľnosti, ktorá sa využívala na podnikanie, je od dane oslobodený až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku.

 

Nezdaní sa celá suma

Ten, kto podmienku päťročného vlastníctva alebo dvojročného trvalého pobytu nesplní, musí príjem z predaja zdaniť 19-percentnou sadzbou. Ľudia však v takom prípade neplatia daň z plnej sumy, ktorú za nehnuteľnosť zinkasovali. Daň sa platí len z rozdielu medzi predajnou cenou a tým, za čo nehnuteľnosť kúpili. Daň sa neplatí bezprostredne po predaji nehnuteľnosti. Daňovník má na to čas do konca marca nasledujúceho roku. Príjem z nehnuteľnosti, znížený o výdavky, sa uvádza do daňového priznania typu B medzi ostatné príjmy. V daňovom priznaní za minulý rok to bolo v ôsmom oddieli na tretej strane. Formulár pre daňové priznanie za tento rok bude známy až na konci roka. Je však pravdepodobné, že sa veľmi nezmení.

 

Čo je oslobodené od dane

Príjmy z predaja bytu alebo obytného domu, ktorý má najviac dva byty. Podmienkou je, že predávajúci mal v nehnuteľnosti trvalý pobyt minimálne dva roky pred predajom. Ak mal trvalý pobyt kratšie, ale nehnuteľnosť vlastnil aspoň päť rokov, takisto sa príjem z predaja nezdaní. Súčasťou oslobodenia sú aj pozemky, ktoré sa na byt alebo dom viažu. Nepatria sem však nehnuteľnosti, ktoré sa používali na podnikanie, teda boli zahrnuté do obchodného majetku. Tie sú oslobodené od dane až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku. Ešte v roku 2004 malo oslobodenie dve podmienky: musel daňovník byt alebo dom vlastniť a zároveň v ňom mať aj trvalý pobyt aspoň dva roky.

Príjmy z predaja iných nehnuteľností, napríklad garáže, rekreačné chaty alebo pozemky môže jednotlivec predať bez povinnosti platiť daň až po piatich rokoch, odkedy ich vlastní.

Príjmy z predaja zdedenej nehnuteľnosti. Podmienkou je, že predajca ich musí vlastniť aspoň päť rokov. Do lehoty vlastníctva sa ráta aj čas, keď nehnuteľnosť patrila poručiteľovi, teda napríklad rodičom.

 

Bezpodielové spoluvlastníctvo

Pri bezpodielovom spoluvlastníctve sa do lehoty oslobodenia ráta ten z manželov, ktorý mal trvalý pobyt v nehnuteľnosti dlhšie, alebo ho vlastnil dlhšie. Napríklad, ak by manžel mal trvalý pobyt v byte iba pol roka, manželka tri, príjem z predaja by bol oslobodený. To isté sa týka aj vlastníctva, pri ktorom je však lehota päťročná.

Zánik bezpodielového vlastníctva (rozvod). Do dvojročného trvalého pobytu sa ráta aj čas spoločného vlastníctva. Manželka mala v byte dva roky trvalý pobyt, manžel môže byt, ak mu v rámci delenia majetku pripadol, predať hneď.

 

zdroj: www.sme.sk zo dňa 25.08.2007