Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Kúpa bytu ešte v tomto roku


Už sa pomaly blíži koniec roka a s ním i Vianoce. A práve v tomto období sa najviac rozmýšľa o darčekoch. Množstvo ľudí sa práve teraz rozhoduje o tom, že tento rok budú Vianoce trošku iné a ako darček sebe a svojej rodine venujú dom či byt. Ale je lepšie kupovať nehnuteľnostiteraz, pred koncom roka? Alebo je lepšie počkať na rok nový? To sú otázky na ktoré sa pokúsime zodpovedať.

V podstate sa dá povedať, že je lepšie kúpu nehnuteľnosti urobiť ešte pred koncom roka, čo aj množstvo klientov využíva. Je to dôležité hlavne z toho dôvodu, že január prináša so sebou viaceré riziká. Jedným z hlavných rizík je možné zvyšovanie cien po Novom roku, ktoré sa nedá úplne predpovedať ani vylúčiť.

Ďalšou nevýhodou odkladania kúpy nehnuteľnosti na nový rok je pravdepodobnosť, že realitné kancelárie či majitelia nehnuteľností môžu byť na dovolenkách. A tým pádom by bolo oveľa ťažšie naplánovať prehliadky jednotlivých bytov či domov.

Z praktického hľadiska je dobré mať byt či dom kúpený už v starom roku preto, aby nový rok nebol až taký chaotický. Sťahovanie do nového bydliska sa tak môže presunúť až na nový rok, pričom bude prebiehať v pokoji a plánovane.

Navyše je veľmi pravdepodobné, že množstvo nájomných zmlúv končí novým rokom. Práve preto je vhodné, ak chceme kúpiť takýto byt, vybrať si ho už v starom roku a aj zmluvu podpísať už teraz. Potom bude na rade iba sťahovanie a žiadne iné problémy.

Pre kúpu bytu ešte pred Novým rokom hovorí aj to, že je možné, že v januári by už daný byt nemusel byť voľný, keďže množstvo ľudí nakupuje nehnuteľnosti hlavne na konci roka. A tak je dobré, vhodný byt si zaobstarať čím skôr.

Možným negatívom pre nákup bytu pred koncom roka je možné zníženie cien nehnuteľností v novom roku, ale to je veľmi nepravdepodobné, a tým pádom i irelevantné.

Ak však nemáte dostatok času na výber bytu a hrozí, že sa rozhodnete unáhlene a nesprávne, tak radšej počkajte a risknite vyššie spomínané riziká. Kúpa bytu je mimoriadne vážne rozhodnutie a niektorí doprajú radšej dlhší čas na rozmyslenie. Pretože kúpiť správny byt možno s trochu vyššou cenou až v januári je predsa len lepšie ako sa vyhnúť rizikám, kúpiť byt už teraz a neskôr zistiť, že daný byt vôbec nie je taký ako ste si mysleli.

Ak si to zosumarizujeme, tak je jednoznačné, že kupovať nehnuteľnosti sa oplatí ešte v starom roku. Ak teda o kúpe nejakej uvažujete, tak je na čase rozhýbať sa a vybrať si vhodnú nehnuteľnosť už teraz.