Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Ceny bytov sa po zemetrasení z krízy upokojili


Ceny bytov sa po zemetrasení z krízy upokojili

vlk | 6. mája 2010  9:40, zdroj: pravda.sk

Byt či dom sa dnes dá kúpiť približne za rovnakú cenu ako na konci minulého roka. Ak aj nehnuteľnosti v niektorých regiónoch lacneli alebo draželi, nebolo to viac ako o päť percent. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska. Podľa odhadov odborníkov by celý rok 2010 nemal priniesť žiadne výrazné výkyvy v cenách bytov. Udržať by sa mali na súčasnej úrovni.

"Ceny bytov sa budú pohybovať okolo súčasnej hladiny cien, ktorú trh s nehnuteľnosťami prijal. Môžu miernejšie klesnúť alebo vzrásť, ale iba o dve či tri percentá," doplnil Martin Lazík z Národnej asociácie realitných kancelárií. Podľa maklérov sa však začalo s bytmi viac obchodovať s nástupom februára.

Ceny nehnuteľností na Slovensku

Kraje3–izbový byt (v €) *medziročná zmena **

Bratislavský120 960–5,5 %

Trnavský60 270–13,2 %

Nitriansky45 010–14,8 %

Trenčiansky48 370–15,5 %

Žilinský55 580–12,3 %

Banskobystrický55 440–5,6 %

Košický64 330–4,3 %

Prešovský59 500–12 %

* CENA ZA I. ŠTVRŤROK 2010 PRI BYTE S ROZLOHOU 70 ŠTVORCOVÝCH METROV
** POROVNANIE I. ŠTVRŤROKU 2010 S I. ŠTVRŤROKOM 2009
ZDROJ: NBS

"Ľudia, ktorí s kúpou bytu váhali celý minulý rok, si povedali, že ceny už veľmi neklesnú. Len sa kozmeticky upravia," vysvetlil Lazík. Najväčší záujem je o staršie byty bez ohľadu na to, koľko izieb majú.

"Tie totiž v kríze zlacneli najvýraznejšie. Kým v minulosti sa za cenu staršieho bytu iba s malým príplatkom dal kúpiť byt v novostavbe, dnes je medzi nimi oveľa výraznejší rozdiel," upozornil Peter Gordík z realitnej kancelárie RED v Žiline. Staršie byty často zlacneli aj o tretinu a mnohokrát sú oveľa lepšie dispozične riešené.

Za zvýšenou chuťou ľudí kupovať byty sú aj nižšie úroky bánk pri poskytovaní hypoték. Podľa analýzy UniCredit Bank je dnes mesačná splátka hypotéky nižšia aj o 130 eur ako pred krízou. Niektorí odborníci však upozorňujú, že počiatočný elán ľudí sa môže neskôr vytratiť.

"Zvýšené nakupovanie bytov nemusí byť dlhodobé. Nehnuteľnosti majú totiž v súčasnosti pre ľudí akoby akciové ceny v porovnaní s minulosťou," upozornil Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank.

Aktuálna priemerná cena za štvorcový meter je 1 296 eur, čo je oproti vlaňajšku menej asi o osem percent. Pri porovnaní s najdrahším obdobím v roku 2008 však ide o pokles až o 16 percent. Najlacnejšie sa dnes dá byt kúpiť v Nitre či Trenčíne. Nie je to ani polovica ceny bytu v Bratislave, kde sú dlhodobo ceny najvyššie.