Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Byt či dom?


Ako to už tak býva, ľudia vyhľadávajú rôzne typy nehnuteľností. Či už sa jedná o dom alebo byt, to záleží od každého individuálne. Bývate v byte a vždy ste snívali o krásnom rodinnom dome s krbom, pivnicou pod základmi a podkrovím? Alebo je vašou túžbou práve naopak byt položený na vysokom poschodí s prekrásnym výhľadom na mesto pod vami a hneď oproti vám súmerne položený byt s veľmi milými susedmi?

 

Mať dom má rozhodne určité výhody aj nevýhody, no rovnako tak i byt. Priestranný vysoko položený byt s prekrásnym výhľadom, kde netreba pomaly už nič robiť a či veľký rodinný dom so záhradným grilom, terasou a miestom na pestovanie či altánok a bazén? Sen mnohých, pre niekoho nočná mora. Údržba rodinného domu nie je len také jednoduché. Chce to mnoho času trpezlivosti a finančných prostriedkov. Všetky opravy a údržba domu nie sú práve jednoduchá a všetko náleží len a len na vás. Pred kúpou domu je treba zvážiť všetky pre a proti a až potom konať. Treba hľadieť na novotu vybraného domu, jeho stav, na začiatok je najlepší nový dom, aby nebola nutná dlhoročná rekonštrukcia, ktorá by opäť stála isté úspory. Najlepšie je na posúdenie zavolať špecialistu, ktorý vám povie o kvalite strechy, rozvodov, potrubí a celkovej konštrukcie vyberaného domu. Výhodami však sú súkromie, priestor na vlastnú realizáciu, pokoj od neznesiteľných susedov a vlastne sa dom stane vaším malým kráľovstvom, kde vládnete sami sebe. Pri tomto úplne zabudnete na tých pár povinností, ktoré vám pribudnú.

 

Bývanie v byte v paneláku má taktiež svoje výhody a nevýhody. Hlavnou z nich je častý hluk a minimálne súkromie. Byt má ale aj svoje výhody, láka svojou pohodlnosťou a omnoho lepšou cenovou dostupnosťou, čo býva často obrovská prednosť pri vyberaní z ponúkaných nehnuteľností. Ráno nemusíte chodiť do kotolne preto, aby doma bolo teplo, stačí otočiť ventilom na radiátore a bytom sa rozleje teplo za minimálny čas. Máte omnoho viac voľného času keďže nemusíte kosiť záhradu a strihávať stromy a kry, stačí keď zalejete niekoľko rastliniek na balkóne. Mimo to, údržbu bytového zariadenia má na starosti správca, takzvaný domovník a na vás je len raz do mesiaca či roka vykonať službu, tzn. vytrieť podlahu na spoločnej chodbe. Rovnako úpravy fasád a spoločných priestorov sú spolufinancované každým vlastníkom bytov cez fondy opráv a podobne, takže finančná záťaž je spravodlivo rovnomerne rozdelená medzi všetkých.

 

Možností je mnoho, stačí si len zvoliť tú najviac vyhovujúcu. Ak ste pilný kutil alebo vášnivá záhradníčka, dom je pre vás to pravé. No ak ste milovník prírody zvnútra, tým pravým pre vás je byt. Stačí si už len a len zvoliť.