spinner
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

Realitné články / blogy

Národná banka Slovenská (NBS) má dva scenáre možného vývoja cien rezidenčných nehnuteľností v tomto roku. Oba varianty predpokladajú v poslednom štvrťroku mierny nárast cien, v prvom o 1,5 % a v druhom o 2 % pri predpokladanom cenovom strope vyše 1400 eur (42 176 Sk) za štvorcový meter. Avizoval to začiatkom týždňa Mikuláš Cár z oddelenia makroekonomickej analýzy NBS počas bratislavského podujatia Makroekonomika 2009 - súčasný stav a perspektíva.

 

Keďže viaceré detaily vládneho plánu záruk za hypotéky ľudí zostávajú nejasné, jeho fungovanie vysvetľuje príklad.

[Jana Hambálková, Pravda | 18. júla 2009  12:53]

 

Občan si kúpil pred piatimi rokmi v Bratislave dvojizbový byt za necelé dva milióny korún (teraz 66-tisíc eur). Od banky si vzal hypotéku 49 790 eur (1,5 milióna korún) na 20 rokov a riadne päť rokov splácal mesačnú splátku 330 eur (necelých 10-tisíc korún). V januári tohto roka však pre krízu prišiel o prácu a v polovici júla dostal poslednú slušnú dávku v nezamestnanosti, ktorá mu ešte umožňovala úver platiť.

Zašiel teda do banky a dohodol sa s ňou, že od augusta bude uhrádzať len polovicu z doterajšej splátky. Ak bude najbližších šesť mesiacov dohodnutú sumu riadne platiť, od februára môže požiadať, aby 70 percent zo splátky za neho prevzal štát. Nasledujúcich najviac dvanásť mesiacov sa o vyše dve tretiny splátky hypotéky nemusí starať.


BRATISLAVA. Ceny nehnuteľností klesajú po celom Slovensku. Zhodnú sa na tom odborníci z viacerých slovenských bánk.

[14.06.2009, SME / Adam Valček]

„Od začiatku krízy je tento pokles najvýraznejší najmä v košickom, bratislavskom a prešovskom regióne," hovorí Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank.

Dnes sú v kurze staršie byty s menšou rozlohou, pretože ich cena je priaznivá. „U novostavieb dochádza skôr ku stagnácii alebo len k miernemu poklesu," hovorí Dereník. V praxi to znamená, že kríza upravila ceny v regiónoch na obraz priemeru Slovenska. To, že sa pokles cien nehnuteľností vo všeobecnosti nezastaví v nasledujúcich mesiacoch, predpokladajú aj v Slovenskej sporiteľni.


[streda 28.01.2009 / SME]

BRATISLAVA. Služby slovenského katastra nehnuteľností budú viac elektronické. Ako ďalej vyplýva z poslaneckého návrhu zákona o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam, ktorý v stredu na zasadnutí výboru parlamentu pre financie, rozpočet a menu uviedol poslanec NR SR Ján Slabý (SNS), navrhovaná novela katastrálneho zákona vytvára základné legislatívne podmienky na elektronizáciu katastrálnych služieb.


Porušenie pomeru výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti nie je pre banky rozhodujúce

[6.7.2009, eTREND / Martin Rojko]

Západoeurópske banky väčšinou neuplatňujú záložné právo pri úveroch, v ktorých dlžník porušil len pomer výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti (LTV). Snažia sa o jeho reštrukturovanie, doplnenie equity alebo iné miernejšie riešenia. Vyplýva to z prieskumu poradenskej spoločnosti BNP Paribas Real Estate (bývalý AtisReal), ktorý publikoval server PropertyEU.


Realitné právo a zákony

[sobota 25.08.2007 / SME]

Daňou sú postihnutí tí, čo nemali v byte či v dome trvalý pobyt dva roky alebo ho aspoň päť rokov nevlastnili. Podmienky minimálne päťročného vlastníctva alebo dvojročného trvalého pobytu nemusia vlastníci nehnuteľností pri predaji dodržať súčasne. Na oslobodenie od dane z príjmu stačí, ak splnia jednu z nich.

BRATISLAVA. Pri predaji nehnuteľnosti sa dá ušetriť veľa peňazí. Štát totiž vlastníkom bytov, domov alebo pôdy umožňuje, aby neplatili dane. Ale len za určitých podmienok, ktoré sa vzťahujú na trvalý pobyt a vlastníctvo.


Posledných pár mesiacov sme svedkom toho, že je nedostatok nehnuteľností pre dopytujúcich klientov v tomto období. Situáciu na trhu spôsobili aj doterajšie najvýhodnejšie podmienky pre získanie hypotekárneho úveru v histórii Slovenska.