spinner
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

Realitné články / blogy

Hoci byt nie je auto, dá sa už zaobstarať aj na lízing. Developeri spestrujú možnosti financovania bývania v čase, keď trh realít stagnuje a hypotekárni úradníci sú prísnejší než pred rokmi. Pritom práve ľudia, ktorí v bankách nepochodili, majú byť cieľovými spotrebiteľmi bytového lízingu. "Pre nás je podstatné, že klient sám zhodnotí svoje možnosti v rámci splácania svojho bývania a nemáme obavy z toho, že by upustil od korektného prístupu k tejto veci,“ hovorí Martin Chrenko, projektový manažér spoločnosti Grafobal Group Development, ktorá s lízingom bytov začala vo svojom bratislavskom projekte Račany Bianco.

Získanie alebo predaj domu či bytu musíte oznámiť Stali ste sa hrdým majiteľom bytu, domu či pozemku? Musíte to do tridsiatich dní oznámiť na mestskom či obecnom úrade v tom katastri, kde sa nehnuteľnosť nachádza. A je jedno, či ste ju kúpili, zdedili, vydražili nehnuteľalebo vám ju niekto daroval. „Predávajúci si ešte niekedy myslia, že predajom nehnuteľností sa pre nich skončili i daňové povinnosti. No oznamovacia povinnosť platí nielen pre nadobúdateľov, ale i pre nich,“ pripomína Peter Michalička, vedúci oddelenia miestnych daní a poplatkov Magistrátu Bratislavy. Každý, kto tak neurobí, môže dostať pokutu. Fyzická osoba najmenej 6,63 eura, právnická najmenej 66,38 eura.

Realitná kríza vypuknutá pôvodne v Amerike spôsobila výrazné znížovanie cien nehnuteľností aj na Slovensku počas rokov 2008 a 2009. V rámci tohto obdobia boli realitné kancelárie prinútené optimalizovať svojej procesy a zvýšiť kvalitu svojich poskytovaných služieb, aby prilákali klienta a presvedčili klientov na kúpu nehnuteľnosti. Nie každá realitná kancelária krízu zvládla. Niektoré RK dočasne pozastavili svoju činnosť, aby znížili náklady a ľahšie prekonali nepriaznivú situáciu na trhu.

Momentálne takúto možnosť ponúka päť bánk na trhu, pridajú sa zrejme aj ďalšie.

 

Vziať si na krk hypotéku je dnes nielen najlacnejšie za posledné roky, ale už aj jednoduchšie.

Banky pre slabý dopyt po nehnuteľnostiach a nízke centrálne úrokové sadzby extrémne znížili ceny úverov na bývanie a v posledných dňoch sa niektoré zároveň opäť vrátili k stopercentnému prefinancovaniu. To vlani stopli pre obavy z nesplácania a pre padajúce ceny nehnuteľností. Na to, kto získa hypoúver na celú cenu bytu dnes viac ako predtým, vplýva jeho lokalita a typ. 


Ceny starých bytov v Bratislave rastú od minulého roka (2009) Mierny obrat v cenách bolo cítiť už v lete minulého roka (2009). Vtedy naša spoločnosť zaznamenala najnižšie ceny nehnuteľností, ktoré sprostredkovala. "v Júli 2009 sme sprostredkovali predaj 3-izb. bytov v Petržalke za 80.000,- až 85.000,- €, kým od nového roka 2010 byty rovnakej kategórie sa hýbu od 98.000,- € až 105.000,- €" - hovorí Mgr. Peter Balogh - konateľ spoločnosti Negotiant s.r.o.

Hoci kríza poznačila realitný trh, na katastri to zatiaľ až tak veľmi nepocítili. Podaní ubudlo len symbolicky. Bezplatný prístup k údajom cez internet totiž naštartoval veľké upratovanie a vlastníci namiesto nových obchodov robia poriadok v listoch vlastníctva. O zmenách na katastri hovoríme so Štefanom Moyzesom, predsedom Úradu geodézie, kartografie a katastra.

Výber nehnuteľnosti a skladanie zálohy pri kúpe nehnuteľnosti

[možné aj bankovým prevodom]

  Po nájdení vhodnej nehnuteľnosti klienti pristupujú k podpisom Zmluvy o sprostredkovaní, na základe ktorej kupujúci skladá zálohu vo výške provízie ako prejav vážneho záujmu o vybratú nehnuteľnosť a vlastník už nehnuteľnosť nemôže scudziť v prospech tretej osoby. Vlastník sa zaviaže, že počká na kupujúceho po dobu kým si zabezpečí všetky prostriedky na úhradu kúpnej ceny. Lehoty sa navrhujú individuálne a závisia od možnosti klientov.


Zmeny katastrálneho zákona pri prevode vlastníctva nehnuteľností

[s účinnosťou od 1. septembra 2009]

Najvýznamnejšie zmeny v legislatíve sú nasledovné:

1. Mení sa počet kúpnych zmlúv, ktoré účastníci musia doručiť na príslušný katastrálny úrad. Podľa novej legislatívy sa na katastrálny úrad doručia iba 2 vyhotovenia kúpnej zmluvy bezohľadu na počet účastníkov. Katastrálny úrad už nebude poštou zasielať kúpnu zmluvu s vyznačeným povoleným vkladom účastníkom konania.


Počet nových hypotekárnych úverov, ktoré schválili slovenské banky, v máji stúpol na najvyššiu úroveň v tomto roku.

[ČTK | 28. júna 2009  14:48]

Peňažné ústavy v piatom mesiaci odsúhlasili 754 pôžičiek, čo je asi o polovicu viac ako v apríli, oproti rovnakému obdobiu vlaňajška však počet udelených hypoték klesol asi trojnásobne. Vyplýva to z informácii, ktoré v nedeľu zverejnila Národná banka Slovenska (NBS) na svojej internetovej stránke .


Zápis vlastníctva bytov či domov do katastra nehnuteľností sa od septembra zrejme zrýchli.

[ČTK | 24. júna 2009  14:42]

 

Zápis vlastníctva bytov či domov do katastra nehnuteľností sa od septembra zrejme zrýchli. Zvýši sa tiež zodpovednosť notárov a advokátov za overenie údajov o predávajúcom či kupujúcom, u ktorých sa bude kúpno-predajná zmluva podpisovať. Rozhodol o tom v stredu parlament.