Český trh rástol trojnásobne
Český trh rástol trojnásobne

Stabilizácia a možnosť oživenia českého realitného trhu je viditeľná najmä v oblasti komerčných nehnuteľností, v budúcom roku sa očakáva rast. V prvom polroku 2010 sa v tomto segmente preinvestovalo 170 milónov eur, čo znamená trojnásobný nárast oproti minulému roku.

 

Vyplýva to zo správy poradenskej spoločnosti Colliers, ktorú citovala agentúra ČTK. Záujem je najmä o priemyselné budovy. „Dopyt po priemyselných priestoroch rastie už štvrtý štvrťrok za sebou. Väčšinu záujmu generujú logistickí operátori a firmy zo sektorov spotrebnej elektroniky a automobilového priemyslu, ktoré presúvajú výrobné a distribučné kapacity z iných trhov,“ tvrdí pre ČTK Karel Stránský z Colliers.

 

Celková ponuka v tejto oblasti presiahla za prvý polrok 3,6 milióna štvorcových metrov a je určená hlavne pre skladovanie a ľahkú výrobu. Neobsadenosť priestorov tohto typu zároveň klesla od roku 2009 takmer o tri percentá. V súčasnosti predstavuje 16,5 percenta z celkovej ponuky na českom trhu.

 

Zložitejšia situácia je pri kancelársky priestoroch, kde ponuka presiahla v prvom polroku 2,7 milióna m2. Tá však nie je dostatočne nasledovaná dopytom. „Celková nájomná aktivita činila za toto obdobie 97 000 m2, z toho iba štvrtina predstavovala nový dopyt.

 

Zvyšok realitných aktivít pripadal len na presuny spoločností z jednej budovy do druhej,“ upresňuje K. Stránský. Trh stagnuje hlavne kvôli nezáujmu veľkých spoločností a situáciu zachraňujú len tie menšie, ktoré majú záujem o plochy od 200 do 500 m2.

 

Jedinou lokalitou, kde záujem o kúpu väčších kancelárskych priestorov rastie, je hlavné mesto Praha. Jadrom záujmu sú budovy v prestížnych lokalitách. Najväčšou transakciou v tejto oblasti bol predaj budovy ECM REI City Empiria na Pankráci za 71,5 milióna eur, ktorú dala na trh developerská spoločnosť ECM Real Estate. Budova bola v minulosti známa ako sídlo spoločnosti Motokov.

 

Zo strany dopytu bola zasa najaktívnejšia spoločnosť CPI group, ktorá za 26 miliónov eur kúpila od Sekyra Group sídlo spoločnosti Nestlé.

 

zdroj: reality.etrend.sk zo dňa 13.08.2010 / Martin Labanc

Centrála spoločnosti Realitné odkazy Najkvalitnejší balík služieb

NEGOTIANT Group, a.s. 

sídlo: Za kasárňou 1,

831 03 Bratislava - NovéMesto

 

mobil: 0905 685 274

e-mail: info@negotiant.sk

web: http://www.negotreal.sk

web: http://www.negotiant.sk

Realitná komora Slovenskej republiky

Reality na Facebooku

Realitný video kanál

Realitné blogy

Virtuálne reality na AppStore

Chcem si otvoriť vlastnú pobočku

Chcem si rezervovať realitného makléra

Chcem sa stať členom klubu Negotiant

 

 

Najkvalitnejší balík realitných služiebNajkvalitnejší balík realitných služieb

NEWSLETTER - prihlásenie na odber+ =

 
 
+ =