Banky sú zhovievavé k podmienkam úveru
Banky sú zhovievavé k podmienkam úveru

Porušenie pomeru výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti nie je pre banky rozhodujúce

[6.7.2009, eTREND / Martin Rojko]

 

Západoeurópske banky väčšinou neuplatňujú záložné právo pri úveroch, v ktorých dlžník porušil len pomer výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti (LTV). Snažia sa o jeho reštrukturovanie, doplnenie equity alebo iné miernejšie riešenia. Vyplýva to z prieskumu poradenskej spoločnosti BNP Paribas Real Estate (bývalý AtisReal), ktorý publikoval server PropertyEU.

 

Zúčastnili sa ho vedúci predstavitelia bánk ako RBS, Alliance & Leicester, Allied Irish Bank, Bank of Scotland, Hypo Real Estate a Northern Rock. Zhruba tri štvrtiny respondentov posudzujú porušenie LTV podmienok individuálne.

 

Takmer polovica tvrdí, že toto nie je dostatočný dôvod pre exekúciu, rovnako ako pokles LTV do 15 %. Ďalších 17 % oslovených sa vyjadrilo, že by netrvali na zabavení alebo nepodnikli žiadne kroky, 15 % by prehodnotilo podmienky úveru.

 

Pri otázke poskytovania úverov banky uviedli, že postupy pri hodnotení rizík sa od začiatku poklesu trhu nezmenili, pretože ich kvalitne zaviedli a veria v ich presnosť a efektívnosť. Tretina z oslovených hodnotí zásah vlády (v podobe kapitálového vstupu do banky) pozitívne a niektorí ho považujú za nutný predpoklad vyhnutiu sa kolapsu. Vyše 80 % sa vyjadrilo, že to neovplyvnilo ich posudzovanie existujúcich úverov.

 

Väčšina oslovených očakáva oživenie trhu do dvoch rokov, najväčší pesimisti predpokladajú zotrvanie súčasného stavu do roku 2013.

 

zdroj: www.etrend.sk zo dňa 06.07.2009

Centrála spoločnosti Realitné odkazy Najkvalitnejší balík služieb

NEGOTIANT Group, a.s. 

sídlo: Za kasárňou 1,

831 03 Bratislava - NovéMesto

 

mobil: 0905 685 274

e-mail: info@negotiant.sk

web: http://www.negotreal.sk

web: http://www.negotiant.sk

Realitná komora Slovenskej republiky

Reality na Facebooku

Realitný video kanál

Realitné blogy

Virtuálne reality na AppStore

Chcem si otvoriť vlastnú pobočku

Chcem si rezervovať realitného makléra

Chcem sa stať členom klubu Negotiant

 

 

Najkvalitnejší balík realitných služiebNajkvalitnejší balík realitných služieb

NEWSLETTER - prihlásenie na odber+ =

 
 
+ =